Kolmelle judokalle sininen vyö
23.3.2025

Nuori kisaaja, lasten ryhmän ohjaaja ja kuntojudoka esittivät judotaitonsa 23.3.2025 järjestetyssä graduoinnissa. Vyökoe osoitti hienosti kuinka erilaisia judokan urapolkuja pitkin pääsee hienosti eteenpäin.
Janina Vepsäläinen (vasemmalla) kilpailee ja harjoittelee innokkaasti nuorten ikäluokassa. Hän oli lähdössä lähes samantien yläkoululeirille. Vyökoetta edeltäneenä päivä hän otti pronssia Hontai-Shiaissa. Tinka Liivalahti (keskellä) on aloittanut juniorina - ja on nyt pidetty ohjaaja junnujen ryhmässä. Hän on aikuisiälläkin kiertänyt kisoja tuomisena erivärisiä mitaleita. Miina Frisk (oikealla) on ahkera kuntojudoka joka kamppailee viikoittain tatamilla. Takana on myös muutamia judokilpailuja.
Vyökokeet ottivat vastaan Marita Kokkonen (5d) ja Erkki Kokkonen (5d). Heidän mielestään käytännön tilanteisiin sovitetut tekniikat sekä pystyssä että matossa olivat toimivia ja tehokkaita.